רמת אפעל

עודכן: 10 ביולי 2018


רמת אפעל היא שכונה מזרחית של העיר רמת-גן, באזור בקעת אונו, שעד שנת 2008 הייתה יישוב קהילתי במעמד של ועד מקומי במסגרת המועצה האזורית אפעל.


בתחילתה, בשנת 1947, האגודה ביקשה להקים במקום קיבוץ עירוני עם משקי עזר קטנים. במקום התיישבו פלוגת "גל"- עשרים איש עוזבי קיבוצים, מ-11 קיבוצי הקיבוץ המאוחד, שעבדו בנמל תל אביב, וקבוצה שארגן ד"ר שמעון גלביץ, שיזם הקמת קיבוץ עירוני ללא משקי עזר. חברי הקבוצה ניהלו חיי שיתוף וחלקם עבדו בעיר בהוראה, פקידות, עבודת נמל ובנייה, וחלקם במשק החקלאי של הקיבוץ. הקבוצה השתכנה במקום שבו נמצא כעת בית האבות אפעל והוקמו מבנים ל-70 משפחות. בשנת 1947 החלו הערבים מהכפרים הסמוכים לירות לכיוון אפעל בנשק קל.


כהגנה בפני האש הוקמה מסביב לאפעל חומה של שני קירות עץ . בשנת 1948 כבשו כוחות מחטיבת אלכסנדרוני את הכפרים הערבים שבסביבה, שהערבים ניסו להשתלט עליו. הערבים ברחו והביטחון חזר לאפעל. הקיבוץ קיבל אלף דונם נוספים מקק"ל והרחיב את שדותיו. אך בעקבות סכסוך בין התושבים שעבדו בעיר ולבין תושבים שעבדו במשק, עזבו בעלי ההכנסות הגבוהות שעבדו בעיר בהדרגה ועזיבתם החלישה את הקיבוץ. גם הפילוג בתנועת הקיבוץ המאוחד השפיע לרעה על המצב החברתי, וכך בשנת 1952 התפרק הקיבוץ והמתיישבים עזבו את המקום. הארגון בארה"ב העלה הצעה להקים במקום יישוב ל-400 משפחות עולים מארה"ב, אך בסופו של דבר לא הגיעו עולים ובשנות השישים החליטה הסתדרות העובדים להקים יישוב עירוני באמצעות חברת " שיכון עובדים". בשנת 1968 החלה הבנייה של שכונת רמת אפעל ולאחר כשנה נערך הטקס הרשמי של ייסוד הישוב. המתיישבים הראשונים נכנסו בסוף שנת 1970 נבחר ועד מקומי והמקום החל לגדול.


בשנת 2007 הודיע משרד הפנים על פירוקה של המועצה האזורית אפעל ועל סיפוחו של היישוב, יחד עם היישוב הצמוד כפר אז"ר לעיר רמת-גן. בפברואר 2008 הפכה רמת אפעל, לשכונה מן המניין של העיר רמת- גן.


כיום השכונה מונה כ- 900 משפחות , שטח השכונה משתרע על כ- 600 דונם ( 80 דונם שטח ירוק) .


בשכונה פועלים חנויות, בית קפה, סופר מרקט , קופ"ח , בנק ודואר. כמו כן ישנם גני ילדים , פעוטון ובית ספר יסודי לכיתות א'-ח' .


בשכונה בית כנסת , בית הצופים ומועדון ספורט שהוא מרכז ספורט שמהווה מרכז לפעילות קהילתית בישוב .

הוא הוקם עם הקמת השכונה ומנוהל ע"י ועד נבחר. המרכז נבנה ומתפתח במשך השנים מכספי מניות

שהחברים משקיעים ובתמיכת העירייה בהתאם לצרכים המתפתחים והמשתנים בשכונה.


כיום מציע המרכז לתושבים בריכה מקורה המבוקרת ומטוהרת, חדר כושר חדש המצויד במכשור מהמתקדמים בענף, חוגים ופעילויות ספורות שונות .


לשכונה אופי כפרי שקט וירוק עם אוכלוסייה ברמה סוציואקונומית גבוהה. הביקוש לרכישת נכסים בשכונה, הינו רב.


משרד התיווך קלאס נדל"ן, מתמחה ברמת אפעל מזה שנים, ומוביל את מרבית עסקאות הנדל"ן בה.


152 צפיותתגובה 1

פוסטים אחרונים

הצג הכול